Як вибрати лампу: галогенні, люмінесцентні лампи або лампи розжарювання?

Просте, здавалося б, завдання — купити лампочку. Але вибір, який пропонують сучасні салони світла, здатен поставити в безвихідь навіть найвибагливішого споживача. Великі і маленькі, грушоподібні і трубчасті, потужні і слабкі. Але головний критерій, за яким розрізняються лампи — спосіб створення світла.

 

Насправді, різновидів ламп не так і багато. Найпоширеніші — лампи розжарювання, галогенні та люмінесцентні. Трапляються також флуоресцентні, світлодіодні, а також струмопровідні шини. Лампи різні потрібні, лампи різні важливі, головне — знати, де краще застосувати кожен із цих видів.

 

Лампа розжарювання

 

лампи розжарювання

Та сама лампочка Ілліча, стара знайома кількох поколінь — лампа розжарювання. У кінці XIX століття її винахід став символом технічної революції. Донині вона залишається найпопулярнішим джерелом світла в різних приміщеннях.

 

Світло в лампах розжарювання створюється шляхом проходження електричного струму через тонкий дріт, який зазвичай роблять із вольфраму. Цей вид ламп популярний завдяки дешевизні та простоті використання — змінити перегорілу лампочку може навіть дитина. Є у «грушах» також інші переваги. Не потрібні спеціальні системи електронного запуску та стабілізації, лампи розжарювання випромінюють приємне і звичне світло жовтуватого відтінку. Сучасні лампи розжарювання бувають найрізноманітніших конструкцій і розмірів — від звичної грушоподібної форми до «свічок», які часто використовують у люстрах. Недолік цього джерела світла — низька світловіддача. 95% виробленої лампою розжарювання енергії перетворюється на тепло і лише 5% — у світло. Крім того, вік такої лампи недовгий. У середньому, вона може слугувати не більш як 1000 годин.

 

Де краще застосовувати? Лампи розжарювання є повсюдно, вони гарні для квартир із традиційною архітектурою і плануванням — без арочних отворів і навісних стель. Лампи розжарювання рекомендують застосовувати біля дзеркала у ванній і на туалетному столику — макіяж, нанесений при такому світлі, буде виглядати найбільш природним. Для освітлення дзеркал і шаф найкраще використовувати трубчасті лампи.

 

Якщо вимоги до розрізнення кольорів в інтер'єрі високі, краще використовувати інші джерела світла. При передачі синьо-блакитних, жовтих і червоних тонів, освітлених лампами розжарювання, можуть виникнути похибки. Не рекомендується також використовувати лампи розжарювання у великих кімнатах. Справа в тому, що при їх роботі виділяється багато тепла і приміщення, оснащені великою кількістю таких ламп, просто перегріється.

 

Галогенні лампи

 

галогенні лампиЧас не стоїть на місці, винахід Едісона зазнав значних змін та удосконалень. Галогенні лампи — нове покращене покоління ламп розжарювання. Як і свої попередники, вони випромінюють тепло. Світло утворюється за допомогою спіралі з жароміцного вольфраму. Вона розміщена в колбі, заповненій інертним газом. При проходженні електричного струму спіраль розжарюється, виробляючи теплову і світлову енергію. Порівняно з лампами розжарювання, спіраль галогенної лампи нагрівається до більш високої температури, таким чином, світла виділяється більше.

 

Галогенні лампи — компактні, низьковольтні, довговічні й економічні. Спектр їх випромінювання ближче до спектра білого світла, ніж у ламп розжарювання. Але і вони мають свої недоліки. Такі лампи дуже сильно нагріваються — до 500°С. Тому при їх встановленні потрібно дотримуватися правил протипожежної безпеки. Серед мінусів галогенних ламп — їх висока чутливість до перепадів напруги в мережі. Їх потрібно включати через стабілізатор напруги і не торкатися голими руками — колба забрудниться і може несподівано вибухнути при включенні світла.

 

Де краще застосувати? Галогенні лампи використовують скрізь, як і лампи розжарювання. Вони компактні, тому ідеальні для кімнат із підвісними стелями. Завдяки теплому білому світлу такі лампи відмінно передають кольори інтер'єру і меблів. Галогенне світло має властивість робити навколишні кольори інтенсивнішими, надавати особливий блиск виробам із металу, скла і хрому, тому його часто використовують у вітринах магазинів.

 

Енергоощадні лампи

 

Мода на економію в Європі почалася ще десяток років тому. Кожна поважна фірма-виробник світильників випускає спеціальні енергоощадні колекції. Економічна криза змусила і українців задуматися про скорочення не тільки великих, а і дрібних побутових витрат. Зокрема, на електроенергію. Енергозберігаючі лампи поступово завойовують популярність. Найпоширеніші з них — флуоресцентні лампи на світлодіодах і, звичайно ж, люмінесцентні лампи. Останні настільки популярні, що часто, говорячи про енергоощадні лампочки, мають на увазі саме люмінесцентні. Із них і почнемо.енергозберігаючі лампи

 

Люмінесцентні лампи

 

люмінесцентні лампиЇхня головна перевага — низькі витрати електроенергії. Спочатку така лампочка обійдеться дорожче звичайної, але і вона прослужить довго. Якщо звична лампочка Ілліча витримує в середньому 1000 годин, то лампа розжарювання може світити в 10 разів довше.

 

Люмінесцентні лампи працюють за рахунок ультрафіолетового випромінювання. Перевага таких ламп полягає не тільки в економії. Вони випромінюють м'яке і приємне для ока світло і не схильні до мерехтіння. Але так було не завжди. До недавнього часу люмінесцентні лампи не використовували в житлових приміщеннях, так як вони були лише трубчастими і давали холодне незатишне світло, в якому все виглядало тьмяним і похмурим. Але технології не стоять на місці, і тепер люмінесцентні лампи зменшилися до розмірів звичайної лампочки і набули різні відтінки спектра.

 

Де краще застосувати? Завдяки тому, що люмінесцентні лампи не нагріваються, їх добре застосовувати в пластикових конструкціях. Світлодизайнери віддають перевагу саме таким лампам для створення світлових композицій. А в домашніх умовах вони гарні в тих кімнатах, де довго не вимикають світло,наприклад, у коридорах і передпокої.

 

Інші різновиди

 

Усі інші види ламп поки що не набули великої популярності, тому розповімо про них коротко. Струмопровідні шини схожі на рейки, прокладені стелею. Світло забезпечують мініатюрні світильники, встановлені в спеціальних пазах. Дизайнери дуже люблять такі конструкції за те, що за їх допомогою можна перетворити кімнату в справжній театр світла. Але у ванній кімнаті їх застосовувати не можна — через недостатній захист від вологи.

 

Флуоресцентні лампи — це, як правило, скляні трубки, наповнені металевим порошком, з електродами на кожному кінці. Є близько 30 різновидів таких ламп, найпоширеніша — лампа денного світла. Флуоресцентні лампи мають холодний спектр світла, використовують їх, зазвичай, для декоративного освітлення.

 

Лампи на світлодіодах

 

Світлодіод — це напівпровідниковий прилад, що генерує при проходженні електричного струму оптичне випромінювання, яке сприймається як одноколірне. Головна перевага світлодіодних лампочок — мініатюрний розмір. А ще вони випромінюють світло певного кольору: від жовтого та оранжевого до синього. Є і світлодіодні світильники денного світла, що ближче до холодного спектру. Їх часто застосовують у рекламі, а також для зовнішнього та декоративного освітлення.

 

Основні виробники лампочок: Philips, EGLO, KanluxNowodvorski, SLV.

 

 

Список цікавих тем:

 

Освітлення готелів: відпочинок зі смаком

 

Освітлення ресторану, кафе і бару: як залучити відвідувачів

 

Освітлення в магазині: правила продажу

 

Офісне освітлення: діловий підхід

 

Тип цоколя: як не помилитися з вибором лампи

 

Стелі та світильники: як правильно їх поєднувати?

 

Світло і тінь: як зробити освітлення зручним?

 

Розсіяне і спрямоване світло: види освітлення

 

Більше чи менше: як візуально збільшити або зменшити кімнату?

 

Освітлення барної стійки: у ресторані та вдома

 

Освітлення туалетного столика: правила грамотного макіяжу

 

Освітлення веранди і альтанки: світло для відпочинку

 

Освітлення ніші: розставляємо акценти

 

Освітлення саду: світло в літню ніч

 

Освітлення заміського будинку: створюємо ландшафт

 

Освітлення лоджій: світло за вікном

 

Освітлення кабінету: працюємо вдома

 

Освітлення дитячої кімнати: світле дитинство

 

Освітлення ванної кімнати: комфорт і безпека

 

Освітлення вітальні: краса і функціональність

 

Освітлення кухні: смачного!

 

Освітлення передпокою: візитна картка будинку

 

Освітлення спальні: атмосфера затишку

 

Колекція Drifter: світло під вітрилами

 

При передруку інформації активне посилання на www.lampa.kiev.ua обов'язкове.